top of page

 LORA-BONA

UR. 10-08-2008

CHAMPION POLSKI

SUKA EMERYTOWANA od roku 2014

 

niemniej jest matką i babcią z doskonałym stanem zdrowia i samopoczucia..nie jest to suka stara, ma 7 lat, w naszym domu już króluje, gdyż my nie mamy parcia na mnożenie suczek po 6 roku życia  i do wyciskania z nich ostatnich soków.

Założenia hodowlane takie właśnie były  w stosunku do Bony

 HD -A

ED-0/0 

 MIELOPATIA DEGENERACYJNA -N/N

HIPERURIKOZAURIA - N/N

HIPERTERMIA ZŁOŚLIWA - N/N

MDR1 +/-

 

Dla wnikliwych podam do wiadomości, że matka Bony, Star Of Tiger Berta z hodowli Białe Wzgórza według informacji od hodowcy, na stronie był zamieszczony  wynik MDR1 N/N/ tzn. wolna od mutacji genu MDR1.

Ojciec Dragon La Blankpapilio, posiada rónież wynik MDR1 N/N i na stronie słowackiej hodowli jest on zamieszczony.

W związku z powyższym, jeżeli obydwoje rodzice posiadają wynik doskonały : N/N/ badania na  MDR1, to ich dzieci bez wyjątków również będą z wynikiem MDR1 N/N i nie ma innej możliwości lub kombinacji wyniku. Ja mimo tej wiedzy postanowiłam jednak poddać wszystkie moje psy w kierunku tego badania i  informuję, że ich dziecko LORA w domu Bona jest z wynikiem N /- jak to możliwe?  Dlatego, to w Państwa interesie jest zaglądać do dokumentów hodowli i nie ufać hodowcom na słowo tylko sprawdzać wnikliwie, jeśli komuś zależy na zdrowym szczeniaku. Jest to dla mnie niezmiernie przykre, że coś takiego ma miejsce, co prawda wynik MDR1 N /- oznacza nosicielstwo  tzn. że pies nie jest chory i nadwrażliwy na iwermektynę, jest nosicielem błędnego kodu genetycznego, co nie zmienia faktu, że wynik nie jest idealny. Moja przezorność pozwoliła mi unkiknąć w przyszłości nieodpowiedniego doboru  dla niej reproduktora. Kryjąc psem z wynikiem +/+ inna wersja oznaczenia N/N jest prawdopodobieństwo obciążenia szczeniaczków 30 % wynikiem +/- nosicieli.

Kryjąc parę z wynikami +/- całe potomstwo będzie obciążone : wynikiem +/- będą nosicielami, ale i chorymi tzn. -/- i to już stanowi olbrzymi problem dla rasy. Psów chorych nie wolno pod żadnym względem rozmnażać nawet kryjąc psem zdrowym. Psy obciążone po podaniu iwermektyny umierają.

Jeżeli mogę zrobić coś dla dobra rasy, robię to, a moje psy są dla mnie bardzo ważne i kocham je całym sercem.

IMG_0042 (Kopiowanie).jpg
IMG_0044 (Kopiowanie).jpg
IMG_0043 (Kopiowanie).jpg
bottom of page